Výzkumníci z Michiganské státní univerzity představili kompozitní pryskyřici vyrobenou ze skleněných vláken a polymeru na rostlinné bázi. Vytvořili ji k výrobě lopatek větrných turbín, které se dříve obtížně recyklovaly. Větrné turbíny vyrobené z nového materiálu lze recyklovat na další užitečné výrobky, od umělého kamene do kuchyně až po jedlé gumové medvídky.
Větrná energie se vyvíjí již několik století a v současné době je stále populárnější. Moderní technologie jsou účinnější než kdykoli předtím, ale také nákladnější: obrovské lopatky větrných turbín začíná být problém vyměnit. Doposud se tyto těžko rozložitelné kusy skleněných vláken o velikosti půlky fotbalového hřiště jednoduše ukládaly na skládku. Společnosti však vyrábějí stále větší a větší větrné turbíny a nahrazují je před koncem jejich životnosti, protože větší lopatky jsou účinnější.
Michiganští inženýři proto vyvinuli nový materiál pro výrobu těchto větrných obrů, který kombinuje sklolaminát nejen se syntetickým plastem, ale také s polymerem na rostlinné bázi.
Odborníci prokázali, že kompozitní materiál mohou znovu a znovu úspěšně recyklovat a vyrábět z něj nové lopatky turbín. Za tímto účelem rozpustili pryskyřičné desky ve speciálním monomeru a odstranili z nich skleněná vlákna. To umožnilo opětovné použití materiálu: nové panely měly stejné vlastnosti jako ty původní.
Z potravinářského materiálu vyráběli také gumové medvídky. Jedno z nich snědl vědec přímo při prezentaci.
Na otázku, zda si "sajrajt", který byl součástí větrné turbíny, vložil do úst, vývojář odpověděl: "Jsou to jen atomy uhlíku. Neliší se od toho, zda jsou získávány z rostlin, fosilních paliv nebo z bývalé větrné turbíny. Podle Dorgana vědci prokázali, že v globálním koloběhu uhlíku je možné přejít od biomasy z rostlin k silným plastům a zpět k jedlým produktům.
Zdroj:
https://phys.org/news/2022-08-turbine-blades-recycled-sweet.html