Oxid dusičitý (NO2) patří do skupiny vysoce reaktivních plynů známých jako oxidy dusíku nebo oxidy dusíku (NOx). Mezi další oxidy dusíku patří kyselina dusičná a kyselina dusičná. NO2 se používá jako indikátor pro větší skupinu oxidů dusíku.
NO2 se do ovzduší dostává především při spalování paliva. NO2 vzniká z emisí osobních a nákladních automobilů a autobusů, elektráren a terénních zařízení.
Účinky na zdraví
Dýchání vzduchu s vysokou koncentrací NO2 může dráždit dýchací cesty v lidském dýchacím systému. Takové krátkodobé vystavení může zhoršit onemocnění dýchacích cest, zejména astma, a vést k respiračním příznakům (jako je kašel, sípání nebo dýchací potíže), hospitalizaci a návštěvě pohotovosti. Dlouhodobější expozice zvýšeným koncentracím NO2 mohou přispívat k rozvoji astmatu a potenciálně zvyšovat náchylnost k infekcím dýchacích cest. Lidé s astmatem, stejně jako děti a starší lidé jsou obecně více ohroženi zdravotními účinky NO2.
NO2 spolu s dalšími NOx reaguje s jinými chemickými látkami v ovzduší za vzniku pevných částic i ozonu. Obě tyto látky jsou při vdechování rovněž škodlivé kvůli účinkům na dýchací systém.
Vliv na životní prostředí
NO2 a další NOx interagují s vodou, kyslíkem a dalšími chemickými látkami v atmosféře a vytvářejí kyselé deště. Kyselé deště poškozují citlivé ekosystémy, jako jsou jezera a lesy.
Dusičnanové částice, které vznikají v důsledku NOx, však způsobují, že vzduch je zamlžený a špatně viditelný. To má vliv na mnoho národních parků, které navštěvujeme kvůli výhledu.
NOx v atmosféře přispívají ke znečištění pobřežních vod živinami.
Zdroj v angličtině: Basic Information about NO2