Podle vědců bylo loňské léto v Evropě nejteplejším v historii - teploty byly o celý 1 stupeň Celsia vyšší než průměr za předchozí tři desetiletí.
Ve zprávě, kterou v pátek zveřejnila služba Evropské unie pro změnu klimatu Copernicus, se uvádí, že zatímco jaro 2021 bylo chladnější, než je průměr, letní měsíce byly poznamenány "silnými a dlouhotrvajícími vlnami veder", při nichž došlo k mnoha novým teplotním rekordům, včetně bezprecedentních 48,8 C naměřených loni v srpnu na Sicílii.
Dlouhotrvající vysoké teploty přispěly ke vzniku lesních požárů, jaké byly loni zaznamenány na Sibiři, v Řecku a Turecku, a podle odborníků zvýšily pravděpodobnost silných dešťů, které vedly ke smrtícím záplavám v Belgii a Německu loni v červenci.
Teplota mořské hladiny byla v loňském roce vyšší než kdykoli od roku 1992 ve východní části Středozemního moře a v některých částech Baltského moře, kde rtuť teploměru v letních měsících stoupla o více než 50C nad průměr.
Roční rychlost větru v některých částech západní a střední Evropy patřila k nejnižším minimálně od roku 1979, uvedl Copernicus Climate Change Service. To vedlo ke snížení odhadovaného potenciálu větrné energie - jednoho z hlavních zdrojů obnovitelné energie, na který evropské země sázejí při snižování emisí skleníkových plynů z výroby elektřiny.
Zjištění agentury vycházejí z pozemních meteorologických stanic a satelitních pozorování z roku 1950.
Zpráva ukázala, že v celosvětovém měřítku se rok 2021 v závislosti na použitém souboru údajů umístil na 7. až 5. místě mezi nejteplejšími roky v historii.