Pollutants.eu Monitor kvality ovzduší v České republice

Interesting, cheap laser sensors not much reacting on them. See on sensor.community map vs CHMI data.


 

Vědci zkoumali vznik benzenu při vaření domácností na plynové sporáky. V plynu je již příměs benzenu, ovšem hořením se jeho koncentrace zvyšuje. Ve vybraných domech se u plynových kuchyň měřily hodnoty benzenu nad zdravotními limity. Hořením benzenu se prostředí v domácnosti zatěžuje na hodiny. Studie poprvé prokázala význam vdechování benzenu z plynových vařičů.

Vědci poprvé kvantifikovali vznik benzenu z plynových sporáků. Měřením v homech zjistili vyšší hodnoty benzenu, než jsou limity. Hořením plynu a propanu se do ovzduší uvolňuje více benzenu než elektrickými variantami. Studie prokázala dopad na kvalitu vzduchu v bytech.

článek o tom si můžete přečíst zde: https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acs.est.2c09289

Čínští vědci zjistili, že vařením lze odstranit více než osmdesát procent mikroplastu z vody.

Vědci neustále hledají levné a dostupné metody čištění vody od plastového znečištění. Pán Čžan Ťün-li (Zhanjun Li) z Lékařské univerzity v Kantoně a pan Eddie Čcheng (Eddy Y. Zeng) z Univerzity v Čchin-lingu ve spolupráci s kolegy zjistili, že se dá zbavit části takového znečištění jednoduše vařením vody. Spolu prověřovali, zda by zahřátí vody na vření nedokázalo snížit množství drobných plastových částic v ní obsažených.

Tato metoda je lepší pro tvrdou vodu: při vaření se částice plastu váží na uhličitan vápenatý a usazují se na dně. Výsledky výzkumu byly publikovány v časopise Environmental Science & Technology Letters.

The PM2.5 particals concentration during the New Year celebration. 3 hour averinging data on Brno Turany airport:


Koncentrace částic PM2,5 během novoročních oslav. Tříhodinové průměrování dat na letišti Brno Tuřany:

feed-image RSS